Andrej Németh

Andrej Németh

Mé jméno je Andrej Németh Endre, narozen 25. 10. 1942, Nové Zámky, Slovensko. Jsem vyučen jako malíř písma a aranžér, mám ukončenou střední školu s maturitou a v Praze na Úřadě průmyslového vlastnictví tříleté studium průmyslového práva pro vynálezy a zlepšovací návrhy, ukončeno diplomovou prací.

Od roku 1989 jsem výtvarník na volné noze a od 30 let žiji a pracuji v Kutné Hoře, tedy již 42 let. Jsem ženatý, má manželka je JUDr. Jitka Némethová, notářka v Kutné Hoře. (Endre je mé umělecké jméno, kterým se rozlišuji od Andrej Németha, který žije v Budapešti a je narozen stejný den a rok jako já.)

Jsem takzvaně renesanční umělec. Pracuji se dřevem, kamenem, sklem, uměleckým smaltem, dělám grafiku, design, keramiku, maluji a vynalézám, spojuji i nespojitelné, jak o mně říkával můj kamarád, malíř Vladimír Komárek.

Jsem nositelem více hlavních cen a uznání z mezinárodních sympoziích, malby, grafiky a sochařství: Slovensko malba, umělecký smalt Maďarsko, Slovensko, umělecké sklo Ukrajina (Lvov), Polsko (Sklárská Poreba) a ze sochařství Česká Republika, Maďarsko, Slovensko.

Samostatné a kolektivní výstavy, kde jsem se osobně zůčastnil: Japonsko (Tokyo, Nagoye), Itálie (Janov, Treviso, Kopertíno, Firenze), Polsko (Sklárská Poreba, Jelenia Gora, Wroclav, Krakov), Ukraina (Lvov), Rakousko (Vídeň, Riegersburk Nö), Maďarsko (Budapest, Nyírbátor, Eger, Kecskemét), Slovensko (Komárno, Nové Zámky, Sazdice, Dubnica Nad Váhom, Bratislava, Nesvady), Česká Republika (Rakovník, Praha, Louny, Beroun, Kolín, Hředle, Krušovice, Klášterec nad Ohří), Anglie (Penzance, Kornwel), Dánsko (Kopenhágen, Helsingor) atd.

V Kutné Hoře na Karlově u Skály již 11 let pořádám meznárodní sympozium „Sochařský a umělecký smalt“ za účasti umělců z Japonska, Polska, Maďarska, Slovenska, Ruska, Itálie, Rakouska a České Republiky.

Budoucí radnici a městu Kutná Hora bych rád pomohl v oblasti kultury mnohaletými zkušenostmi ze zahraničních stáží, a také zviditelnit kvalitu a um obyvatelstva Kutné Hory a nikoliv jen holou architekturu, jak to známe od dosavadních a předešlých radních.

<<< Zpět na přehled kandidátů