Lavička Václava Havla v Karlových Varech (foto Vladimír Hanzel, CC BY-SA 4.0)

Sbírka na Lavičku Václava Havla

18. 12. 2021

Dnes, 18. 12. 2021, si připomínáme 10 let od úmrtí Václava Havla. Rádi bychom důstojným způsobem připomněli památku tohoto velkého demokrata a prvního prezidenta samostatné České republiky. I proto připomínáme, že již v roce 2015 ve městě vznikla myšlenka vybudovat zde Lavičku Václava Havla a tento záměr byl také podpořen zřízením sbírkového účtu.

Pro myšlenku instalace lavičky se vyslovili před dvěma lety také žáci z městského školního parlamentu. Rádi bychom pomohli tento záměr, jehož smyslem je vznik místa věnovaného demokratické otevřenosti a dialogu, realizovat.

Společně jsme tak v rámci našeho hnutí Alternativa pro Vás a jeho přátel vybrali částku 77 100 Kč, kterou právě dnes zasíláme na sbírkový účet města. Rádi bychom vyzvali také Vás, kteří máte v úctě Václava Havla, k zaslání jakékoliv částky na účet města Kutná Hora č. 100036-444212389/0800. Další možností, jak přispět, jsou kasičky v informačním centru v Kollárově ulici a na pokladně Průvodcovské služby Kutná Hora.

Zamýšleli jsme se také nad místem, původně měla lavička stát na malém prostranství u Komenského náměstí s vyústěním ulice Vysokostelské. Místní žáci by lavičku zase rádi viděli na Havlíčkově náměstí symbolicky u Lípy Olgy Havlové. Také se hovořilo o prostoru před vstupem do Hrádku.

Ať už by tedy byla lavička na jednom z těchto míst, či jinde, naše město by se tímto aktem mohlo připojit k dalším 31 městům na světě, kde se již Lavičky Václava Havla nacházejí, jako například Washington, Benátky, Ženeva, Lisabon, Barcelona a další. Ne snad do roka a do dne, ale vznik této lavičky třeba v roce 2023 by byl jistě vhodným aktem k 30. výročí vzniku této republiky.

Na fotografii je Lavička Václava Havla v Karlových Varech (foto Vladimír Hanzel, CC BY-SA 4.0).